Категории
Самые читаемые
PochitayKnigi » Домоводство, Дом и семья » Здоровье » Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet - Gerda Kroom

Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet - Gerda Kroom

Читать онлайн Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet - Gerda Kroom

Шрифт:

-
+

Интервал:

-
+

Закладка:

Сделать
1 2 3 4 5 6
Перейти на страницу:

Külm puder, leivaviil ja õunamahl hommikueineks on just see, mida sapi-inimene vajab. Seda tüüpi inimesed armastavad süüa liha, kuid taimetoidudieet toob neile rohkem kasu kui teistele. Peale selle peab toidumenüüs olema piisavalt piima, tera- ja aedvilju.

Naturaalset sidrunimahla võib kasutada mõõdukas koguses äädika asemel. Samuti on sapi rahustamiseks hea taimetee mündi ja lagritsajuurega.

Nõuanne nr 25

Sapi-inimestele vajalikud toiduained

Kuna sapi-inimestele on kasulik külm toit, sobivad neile peaaegu kõik aed- ja puuviljad. Nad võivad süüa sparglit, brokolit, Brüsseli kapsast, lillkapsast, sellerit, rohelist, salateid, kartulit, idandatud teri, magusat pipart, kabatšokki jt. Puuviljadest sobivad õun, avokaado, kookos, viigimari, mango, melon, pirn, must ploom, viinamari (rosin), apelsin, ananass ja ploom. Kõik puuviljad peavad olema magusad, küpsed ja värsked. Kasulikud on seened ja herned, odra-, kaera-, nisutangud, valge riis. Väga head on piim ja piimatooted: värske või, lehma- ja kitsepiima vadak, sulatatud või, jäätis.

Lihatoodetest on otstarbekas tarvitada linnuliha, mereandidest krabisid ja krevette. Nende juurde sobivad hästi magusad, mõrud ja parkivad maitseained.

Nõuanne nr 26

Sapisüsteemile kahjulikud toidud

Sapi üleküllus tõstab organismi happesust, mistõttu tuleb vältida soolatud toite, kefiiri, hapukoort ja juustu. Kohvis sisalduv hape ja alkohoolsed joogid tugevdavad sappi oma hapu maitse tõttu. Pirukad ja mahlad muudavad sapi rahutuks. Sellele kuumale tüübile pole vaja lisasoojust, mida annab rasvane liha.

Praetud, rasvasel, kuumal, soolasel ja raskel toidul on terve hulk omadusi, mida sapp peab vältima. Kulinaartooted ja kiirtoidud on sageli soolased või hapud, seega oleks sapi tüüpi inimestel parem neist loobuda.

Nõuanne nr 27

Sapisüsteemile sobimatud toiduained

Kõik, mis tugevdab sisemist soojust ja ergutab seedimist, on sapi-inimestele kasutu, kuna neil on oma soojust piisavalt. Just seetõttu võivad nad vabalt läbi saada punase lihata ja kõigi teravate vürtside ja taimedeta (peale grillkastmete, ketšupi, salatikastmete ja vähese sinepi). Samuti on neil parem piirata pruuni riisi, maisi, hirsi ja rukki tarbimist. Vaatamata sellele et külmad toidud ja magustoidud on neile kasulikud, on siiski teatud puuvilju, mis oleks parem kõrvale jätta, nagu aprikoos, greip, sidrun ja hurmaa, ka ei sobi jõhvikad. Peale selle ei maksa mingil juhul süüa ükskõik milliseid toorevõitu puuvilju.

Nõuanne nr 28

Eri rahvaste köök sapi-inimeste toiduvalikus

Tärklist sisaldav toit ohjeldab sapi-inimeste söögiisu. Just seetõttu on neile kasulikud kaunviljalised, kartulipüree või kartulipirukas.

Kui sapi tüüpi inimestele meeldib eksootika, siis sobib neile väga hästi Jaapani ja Hiina köök, kus toidud sisaldavad suhteliselt vähe rasva ja liha.

Kohvikus või restoranis, kus toiduvalik on üsna suur, on parem võtta salatit kuuma supi asemel, leiba vähese võiga, aga magustoidust üldse loobuda.

Teadmiseks Mehhiko ja India köögi austajatele – vürtsikas toit on sapile liiga ärritav.

Samas tekitab mage toit sapi-inimestes rahulolematust, mistõttu tuleb olla mõõdukas ka soolast ja maitseainetest loobudes.

Nõuanne nr 29

Sapi rahustamine

Antud juhul võib kasutada nii toitumist kui ka muuta oma eluviisi.

Toitumine: segada 2 tl kooritud piima tüki sulatatud võiga ja tarvitada õhtusöögi asemel või pärast kerget õhtueinet. Soovi korral võib seda ravimit manustada ka hommikueine asemel. Pole soovitav vaid kõrge kolesteroolitaseme korral.

Sapi kiireks ja efektiivseks rahustamiseks võib valmistoidule lisada kardemoni.

Sapihäirete korral aitab viibimine tuulisel merekaldal või mujal veekogu ääres. Leebe suhe teiste inimestega rahustab ärritunud närve ja vaigistab ka sappi organismis.

Sooje riideid on kasulik kanda tugeva higierituse esilekutsumiseks. Sapi tekitatud sisekuumust aitavad rahustada jahedad kompressid ja jahe dušš (karastatud inimeste puhul, muidu võib külmal aastaajal külmetuda).

Nõuanne nr 30

Põhireegel lima-inimestele

Tasakaalu ja hea enesetunde säilitamiseks peavad need inimesed pidevalt arenema ja edenema. Igasugune seisak muudab nende stabiilsuse inertsiks, nad peavad olema kindlad, et liiguvad edasi, ehkki klammerduvad sageli mõne inimese ja asja külge. Sellised inimesed peavad veenduma, et neil on arengustiimul, see annab neile rahuldustunde ja vajaliku energia.

Vastunäidustatud on raske ja külm toit, füüsilise koormuse puudumine, liigsöömine ja ühekülgne töö. Limasüsteem annab sisemise korra ja rahu tunde, mis on inimese tervise seisukohalt küllaltki oluline.

Nõuanne nr 31

Limasüsteemile kasulik ja kahjulik

Laisklemine, meeldiv kliima, viljarikas pinnas, jahedad ruumid ja riietus, rasvane rammus toit ja jook säilitavad lima-inimeste eluprotsesside normaalse seisundi.

Sula ja rõskus ning soe toit ja jook tekitavad külmal aastaajal häireid. Karmi eluviisi ja range dieediga on need häired ravitavad.

Lima eluprotsesse häirivatest põhjustest võib eraldi välja tuua järgmised: mõru ja meeldiva maitsega ning külma ja rasvase toidu kuritarvitamine, püsiv tegevusetus pärast külluslikku söömaaega, päevane uni, viibimine rõskes ümbruses, pikka aega kestev suplus, marjade, seemnete, puu- ja aedviljade, taimeõlide ja suitsutatud toiduainete liigtarbimine ning üldse toidu ja jookidega liialdamine. Eriti kahjulik on asuda sööma, enne kui organism on eelnevalt tarbitud toidu omastanud.

Nõuanne nr 32

Limafunktsiooni häired

Limasüsteemile kahjulike protsesside puhul ilmneb inimesel raskustunne, ta kipub kergesti tukastama, liigesed muutuvad raskeks ja paindumatuks, tuntakse end vanana. Suhu ilmub sageli magus kõrvalmaitse.

Lima liigne suurenemine kutsub esile raskustunde jäsemetes, unisuse ja liiga kaua kestva une, liigesenõrkuse ja kahvatuse.

Alanenud limafunktsioon toob kaasa kuivuse, sisekuumuse tunde, tühjustunde maos ja soolestikus, lihasnõrkuse, janu, jõuetuse, peapöörituse, südamekloppimise, liigeste lõtvuse ja unetuse.

Nõuanne nr 33

Limasüsteemi tasakaalutus

Lima-kehaehitusega inimeste puhul muutub limasüsteem oluliselt tugevamaks ja akumuleerub talvel külma ja rõske ilmaga, sagedaste jahenemiste korral, liiga kerge riietuse, väheliikuva eluviisi, laisklemise, küllusliku ja kaloririkka toidu puhul.

Need toimed süvenevad, kui lima-konstitutsiooniga inimene kasutab toiduks eelkõige magusa maitsega toiduaineid. Sellistel juhtudel läheb organism tasakaalust välja, limasüsteem hakkab domineerima ja ilmuvad haigusnähud.

Nõuanne nr 34

Lima rahustav dieet

Soodsalt mõjub soe kerge ja kuiv toit, mis on valmistatud vähese veega, minimaalse koguse loomsete ja taimsete õlide ja suhkruga ning on lisaks ka terava, mõru ja parkiva maitsega.

Suhkur, suhkrusisaldusega toiduained, šokolaad ja kakao on ebasoodsad, seda enam, et tänapäeval on väga palju tooteid, mis avaldavad mõju lima-inimestele.

Ettevaatlik peab olema soolaga, selle liigtarvitamine tekitab tihti vedeliku peetuse organismis. Eelistada tuleks kõike kerget: tagasihoidlik hommiku- ja õhtueine, kergelt keedetud ja praetud toit, värsked aed- ja puuviljad.

Vürtsikas toit parandab seedimist, soojendab keha, mõru ja parkiv ohjeldab söögiisu.

Nõuanne nr 35

Limasüsteemiga inimestele kasulikud toidud

Võimaluse korral tuleb eelistada kuuma toitu, mitte suupisteid: kuum hommikusöök on parem võileivast, kuum pirukas parem kui jäätis. Tasakaalu mõttes on alati hea soojendada lima tüüpi inimeste külma seedimist. Neil tuleks eelistada ilma veeta valmistatud toite (vormiroad, praed) auruga või veega keedetutele.

Enne sööki on söögiisu äratamiseks kasulik süüa soolase ja hapu asemel midagi kibedat või teravat. Selleks sobib väga hästi ingver (lisandina toidu kõrval või koguni ingveriteena). Igati omal kohal on ka vastavad maitseained, nagu köömned, seesamiseemned, kurkum ja teised (peale mündi).

Nõuanne nr 36

Limasüsteemi inimeste toitumine päeva jooksul

Lima-inimesed vajavad hommikusööki ärkamiseks, mitte kõhu täitmiseks. Reipuse mõttes on neil parem juua kohvi ja äratada keha kerge, lima vähendava toiduga: sõmer riis kanaga, kõrvale taimetee, maisiküpsetis koos vähemagusa kohviga.

Reeglina on hea kõik kuum ja kerge, raske ja külm pole kasulik. Külmad pudrud, külm mahl, piim ja suhkrurikkad kondiitritooted tekitavad sageli peetuse organismis, eriti rõsketel talvepäevadel.

Kui hommikuti pole erilist söögiisu, võib hommikueine ka vahele jätta.

Kui päeva jooksul ei õnnestu midagi põske pista, aitab jõudu hoida lusikatäis mett kuuma veega, aga üle ühe lusikatäie päevas ei maksa mett tarvitada.

Nõuanne nr 37

Kasulikud nõuanded limasüsteemile

Kui olete hommikul unine ja justkui liimist lahti (liigse lima tunnus), sööge veidi mett, jooge kuuma vett sidrunimahlaga. Kuum ingveritee on suurepärane jook lima-inimestele, kuna see stimuleerib nende organismi ja uhab välja liigse lima.

Ehkki paljudel lima-inimestel on raske piirata magusa tarbimist, annab nädalane suhkruvaene dieet reeglina häid tulemusi, nad tunnevad end kergete ja energilistena.

Seedimisele aitab kaasa rasvavaba, soovitavalt keedetud piim ja minimaalne kogus teisi piimatooteid. Sai ja leib seesamiseemnetega aitavad neutraliseerida magusa ja raske toidu, mis pole limale samuti kasulik.

Nõuanne nr 38

Lima-inimestele kasulikud toiduained

Seda tüüpi inimestele on väga kasulikud värsked puu- ja aedviljad ning salatid, nende kiuline struktuur mõjub hästi seedetraktile ja lisaks on nad ka parkiva maitsega. Kuid puuviljad ei tohiks olla eriti magusad ega ka väga mahlased. Lima süvendab ka tugevasti praetud toit, nii et praadimisel tuleks vältida pruuni koorukese teket. Pole vajadust rasvadest täiesti loobuda, kuid siiski oleks toitude valmistamisel parem kasutada minimaalselt õli. Maisiõli soojendab keha ning väheses koguses on kasulik ka päevalilleõli.

Nõuanne nr 39

Limasüsteemile kahjulikud toiduained

Peekon ja vorstid, mis sisaldavad soola ja taimeõli, kutsuvad esile lima ägenemise.

Lima tasakaalu kaotus viib selleni, et seda tüüpi inimesed hakkavad eelistama piima, õli, jäätist ja maiustusi, mis on neile väga kahjulikud, kuna need jahutavad ja koormavad liigselt organismi.

Paljusid raskeid magusaineid sisaldavaid hamburgere, piimakokteile või isegi võileibu koos piimaga ei tasuks liiga tihti tarbida.

Magusad mahlased aedviljad, samuti tomatid ja kabatšokid kutsuvad esile häireid organismi töös, seepärast tuleb eelistada tavalisi aedvilju, nagu peet, porgand, kartul, lehtaedviljad jne.

Nõuanne nr 40

Eri rahvaste köök lima-inimeste toiduvalikus

Parim moodus lima tasakaalustamiseks on lülitada toidumenüüsse teravaid vürtse. Seega sobivad köögid, kus neid kasutatakse, nagu Mehhiko, India ja üldse Kagu-Aasia köögid. Sealjuures tuleb silmas pidada, et teravamaitseline ja vürtsikas toit ei ole kasulikum mitte suvel, vaid talvel, kui ta kompenseerib lima ärritava külma ja rõskuse.

Üldiselt tuleks lima tüüpi inimestel suhtuda restoranitoitudesse ettevaatlikumalt. Kiirtoidu söögikohtades on toidud sageli kas liiga rasvased, soolased või magusad. Samuti oleks mõistlik mitte liialdada salatite kõrvale pakutavate kastmete, lisandite ja maitseainetega.

Nõuanne nr 41

Üldised toitumisnõuanded

Kahjulik on süüa ainult tooreid toiduaineid (aed- ja puuviljad jt), kuna seetõttu väheneb seede- ja ka kehasoojus.

Pole vaja tarvitada uut toitu, enne kui eelnev on ära seedinud, kuna see nõrgestab seedimisprotsesse.

Tarvitatava toidu koguste määratlemisel lähtutakse sellest, kas on tegemist raske või kerge toiduga. Kerget toitu võib süüa seni, kuni isu on täis, rasket aga kaks korda vähem. Tarvitatava toidu määraks on samuti selline toidukogus, mis kergesti ja kiiresti ära seedib.

Vajalik on ühitada mao tulejõud toidu määraga, selle koguse ja kvaliteediga.

Nõuanne nr 42

Toitumispõhimõtted

Hommikusöök peab olema alati soe, koosnema äsja valmistatud, termiliselt töödeldud toiduainetest. Hommikusel ajal ei tule kasuks jogurt (omadus – väga külm), toored aedviljad ega tass kohvi võileibadega. Sõltuvalt organismi tüübist on parem süüa putru, omletti ja hautatud aedvilju. Kui süüakse võileibu, olgu need vähemalt kuumad, kui juuakse kohvi, siis koos sooja piimaga.

Üldse pole vaja süüa suurtes kogustes tooreid aed- ja puuvilju, kuna need on raskesti seeditavad. Sama kehtib ka piima- ja hapupiimatoodete kohta: nende tarbimist on vaja korrigeerida vastavalt seedetrakti seisundile.

Pole vaja alustada uut söömaaega, enne kui varem tarvitatud toit on täielikult ära seedinud. Pidevalt millegi põske toppimine on lihtsalt halb harjumus. Süüa tuleb siis, kui tekib normaalne näljatunne.

Nõuanne nr 43

Toitumispõhimõtted 2

Kasulik on, kui toit on iga päev erinev. Ei maksa süüa igal hommikul ikka ühte ja sedasama putru. Muidugi, kui mõni toit väga maitseb ja sugugi ära ei tüüta, oleks mõistlik vahetada välja vähemalt põhitoidu lisandiks olevad toiduained (puuviljad, seened, maiustused, aedviljad).

Ei tasu tarvitada värskelt külmutatud ja ülikõrgsagedusel valmistatud toiduaineid, kuna need ei sisalda enam eluenergiat ja selline toit on lihtsalt kasutu. Ei maksa juua külmkapist võetud vett ja mahla, sest need on liiga külmad. Üldse tuleks vältida nii väga kuuma kui ka väga külma toitu.

Söögikorda peab alustama ja lõpetama sooja toiduga. Sooja toidu vahel võib süüa jahedaid salateid ja desserte. Väga kasulik on alustada päeva tassitäie kuuma veega, millele lisada maitse järgi mett ja sidrunit. See ergutab magu ja valmistab ta ette täisväärtuslikuks tööpäevaks.

Nõuanne nr 44

Toitumise kellaajad

Hommikueineks on kõige sobivam aeg alates kella 7-st kuni 9-ni hommikul. Sel ajal on magu maksimaalselt aktiivne ja suudab seedida igasuguseid toidukoguseid.

Kella 11-st kuni 13-ni on süda maksimaalselt aktiivne, mistõttu sel ajavahemikul on parem tarvitada suuremal hulgal toitu. Lõunasöök koos sõprade või lähedastega tuleb ainult kasuks.

Kella 15-st kuni 17-ni on kusepõie aktiivsuse aeg. Ja kui organism on häälestatud vedeliku väljutamisele, tuleb seda aega ära kasutada, et puhastada end seespidiselt. Niisiis, see on tee ja kerge desserdi aeg.

Kella 17-st kuni 19-ni on neerude aktiivsuse periood, seega sobivad need tunnid väga hästi õhtusöögiks. Püüdke mitte süüa vastu ööd, eriti vahetult enne magamaminekut. Ajavahemikul kella 19-st kuni 21-ni vajab organism energiat oma funktsioonide taastamiseks, mistõttu ei maksa seda raisata toidu seedimisele. Kui te mingil põhjusel pole jõudnud varem õhtust süüa, siis olgu toidu kogus ja koostis vähemalt mõõdukas.

1 2 3 4 5 6
Перейти на страницу:
Тут вы можете бесплатно читать книгу Tervise ja pikaealisuse saladused. 365 idamaist tervisenõuannet - Gerda Kroom.
Комментарии